Prywatna emerytura

Zależy Ci na godnej emeryturze? Podpowiem na wstępie: najważniejsza jest prywatna emerytura.

Poznałeś już swoje wyliczenie emerytury z ZUS-u? Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z nimi, aby świadomie podjąć decyzje o swojej przyszłości. Faktem jest, że emerytury będą niskie. Powód jest prosty: system emerytalny jest niewydolny i nie będzie w stanie utrzymać starzejącego się społeczeństwa.

Kondycja finansowa ZUS

Już teraz ZUS jest dofinansowany z budżetu państwa a sytuacja będzie się pogarszać. To co otrzymamy z I i II filaru nie wystarczy na godne życie, będzie raczej dodatkiem.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że mamy system pokoleniowy. Oznacza to, że obecnie odprowadzane składki są przeznaczane na wypłaty obecnych emerytur i rent. Problem w tym, że uprawnionych do poborów jest coraz więcej, a coraz mniej przybywa dzieci, które te składki będą odprowadzać.

Żyjemy też coraz dłużej, więc więcej środków będziemy potrzebować. Niestety dzieci rodzą się coraz później, a to pogarsza wydolność systemu. Gdy do tego dodamy obniżenie wieku emerytalnego, okaże się, że  nasze świadczenia będą jeszcze niższe niż świadczenia obecnych emerytów.

Co mam zrobić?

Jeśli nie zdecydujesz się sam wziąć spraw w swoje ręce, nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Zaplanuj jak najwcześniej indywidualne, prywatne finansowanie swojej emerytury i przede wszystkim zacznij je realizować.

Możliwości oszczędzania i inwestowania na ten cel jest wiele, a dobór powinien być dopasowany do oczekiwań i potrzeb każdego indywidualnie.

Jedni wolą bezpieczniejsze, choć mniej zyskowne inwestycje, inni preferują większe zyski przy bardziej ryzykownych instrumentach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze optymalnego dla siebie rozwiązania, skontaktuj się ze mną. Razem zastanowimy się nad wyborem najlepszego dla Ciebie rozwiązania.