kredyt mieszkaniowy dla Ukraińców

Kredyt mieszkaniowy dla Ukraińców

W Polsce coraz więcej obywateli Ukrainy odnajduje swoje miejsce do życia i pracy. Poszukują mieszkań i domów, aby myśleć o stabilizacji i spokojnej przyszłości razem ze swoimi rodzinami. Często potrzebują dodatkowych środków w postaci kredytu mieszkaniowego, aby sfinalizować transakcje. Czy mają takie szanse i jakie warunki musza spełnić? Oto krótkie podsumowanie najważniejszych tematów, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy będąc obcokrajowcem w Polsce. Ubiegając fakty – “Kredyt mieszkaniowy dla Ukraińców” – tak, to jest oczywiście możliwe.

Czy Ukrainiec dostanie kredyt w Polsce?

Od czasu wybuchu wojny, do Polski przybywa coraz więcej obywateli Ukrainy. Jest to obecnie najliczniejsza grupa imigrantów. Banki w swojej polityce kredytowej również to uwzględniają i dają możliwość ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości. Każdy bank ma jednak inne zasady i politykę kredytową w tym zakresie.

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu mieszkaniowego jest posiadanie numeru pesel, zdolność kredytową i wkład własny. Szczegóły w tym zakresie znajdują się poniżej.

Zakup nieruchomości przez obcokrajowca, to nie tylko formalności w banku związane z uzyskaniem kredytu, ale także sprawy urzędowe. W niektórych przypadkach trzeba posiadać zezwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na zakup nieruchomości, co wymaga czasu i może wydłużyć czas uzyskania kredytu.

Kredyt mieszkaniowy dla Ukraińców – dokumenty kredytowe

Każdy bank ma nieco inną listę dokumentów. Poniższa lista prezentuje zestaw najczęściej wymaganych:

  • dowód osobisty lub paszport
  • karta pobytu stałego lub czasowego
  • zezwolenie na zakup wybranej nieruchomości, jeśli taka zgoda jest wymagana
  • zaświadczenie o dochodach – zazwyczaj na drukach bankowych
  • wyciągi z konta osobistego
  • dokumenty dotyczące nieruchomości np. umowa przedwstępna kupna-sprzedaży
  • zaświadczenie o zameldowaniu

Kredyt mieszkaniowy dla Ukraińców a wkład własny

Wysokość wkładu własnego jest ustalana, niezależnie od obywatelstwa. Obecnie optymalny wkład to 20% wartości mieszkania/domu. Jeśli cena nieruchomości to np. 700 tys. zł, to po stronie Kupującego będzie do zapłaty 140 tys. zł, a różnice tj. 560 tys. zł uzupełni bank kredytem. Wkład własny nie może pochodzić z innych kredytów.

Dopuszczalny jest niższy wkład, jednak nie mniejszy niż 10% ceny transakcyjnej. Warunkiem jest wykupienie w banku ubezpieczenia niskiego wkładu. Jego koszty pokrywa kredytobiorca. Niższy wkład własny oznacza także wyższy koszt kredytu, gdyż zazwyczaj banki oferują wówczas wyższe marże i oprocentowanie a zatem i rata kredytu jest wyższa.

Czas i formalności związane z załatwienie kredytu dla Ukraińca

Przygotowując się do złożenia wniosku, trzeba mieć na uwadze, że dokumentacja do kredytu mieszkaniowego jest obszerna, zarówno pod kątem dokumentów finansowych, dokumentów nieruchomości i innych i wymagać będzie wiele czasu. Samo zgromadzenie dokumentów to dopiero początek drogi do uzyskania kredytu.

Po złożeniu wniosku kredytowego bezpośrednio w banku lub u pośrednika oczekujemy na decyzję kredytową, która ustawowo nie powinna przekroczyć 21 dni kalendarzowych. Nie ma w tej kwestii preferencyjnych warunków dla obywateli innych narodowości. Musimy mieć świadomość, że wniosek jest wnikliwie analizowany i często banki wymagają uzupełnień w postaci wyjaśnień, korekt formalnych czy uzupełnień dokumentacji. To oczywiście wydłuża czas oczekiwania.

Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest uzyskać kredyt z pomocą eksperta kredytowego, który ma doświadczenie i wiedzę z zakresu procedur bankowych. Pomoże też w zgromadzeniu dokumentacji, wypełnieniu wniosków kredytowych i sprawnie poprowadzi cały proces kredytowy. Pomoże to uniknąć stresu, częstych wizyt w banku a przede wszystkim pomoże w skutecznym uzyskaniu kredytu.

Jeżeli jesteś na etapie szukania kredytu hipotecznego w banku w Polsce, serdecznie zapraszam do współpracy. 

Jako ekspert kredytowy pomogę bezpłatnie we wszelkich kwestiach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Zamiast odwiedzać każdy bank i tracić czas, wykorzystaj mój formularz do wyliczenia zdolności kredytowej, bądź umów się na bezpośrednie spotkanie w biurze.

Ekspert kredytowy

Malwina Lis

PAMIĘTAJ

Moje usługi są bezpłatne.