kredyt refinansowy - doradca kredytowy wrocław

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to rozwiązanie, które może być zbawienne, jeśli mamy zaciągnięte kredyty o wysokich stopach procentowych, z długim okresem spłaty lub złożonych warunkach. Polega on na wzięciu nowego kredytu w celu spłacenia istniejącego zobowiązania finansowego, co często wiąże się z korzystniejszymi warunkami finansowymi. Refinansowanie kredytu to proces, który może przynieść wiele korzyści finansowych, ale wymaga także ostrożnego planowania i analizy.

Jak działa kredyt refinansowy?

Idea refinansowania polega na tym, że zaciągamy nowy kredyt na spłatę już istniejącego zobowiązania. Zmiana ma na celu uzyskanie korzystniejszych warunków finansowych niż te, które mamy obecnie. Pozwoli zaoszczędzić odsetki i inne koszty kredytu. Zaciągając na nowo kredyt, możemy też dokonać zmian m.in. dotyczących okresu kredytowania, zabezpieczenia czy też dobrać dodatkowe środki na remont/wykończenie lub cel dowolny.

Uwaga

Kredyt refinansowy dotyczy kredytów hipotecznych.

Zalety i wady kredytu refinansowego

Oto lista zalet i wad omawianego rozwiązania finansowego.

Zalety:

  • Obniżenie miesięcznych rat: Kredyt refinansowy może być dużo tańszy od obecnie spłacanego kredytu.
  • Zmiana okresu kredytowania: Kredyt refinansowy pozwala na negocjowanie nowych warunków, takich jak oprocentowanie czy okres spłaty.
  • Dodatkowe środki: Możliwość dobrania dodatkowych środków podczas refinansowania.
  • Zmiana kredytobiorców: Możliwość zmiany współkredytobiorcy (podziały majątków)

Wady:

  • Koszty kredytu: Mogą pojawić się prowizje, opłaty notarialne i inne koszty związane z refinansowaniem kredytu.
  • Ryzyko odrzucenia wniosku: Bank może odrzucić wniosek o kredyt refinansowy.
  • Brak możliwości łączenia zadłużeń: W przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego, nie możemy połączyć kilku zadłużeń w takim kredycie.

Przykład opłacalności kredytu refinansowego

Oto najbardziej uproszczony przykład kredytu refinansowego na kwotę 300 000zł na okres 25 lat.

Kwota kredytuStopa procentowa:Okres kredytowaniaMiesięczna rata
Obecny kredyt300 000 zł5 %25 lat1773
Kredyt refinansowy300 000 zł3,5 %25 lat1487

Porównanie:

Miesięczna rata nowego kredytu byłaby niższa o około 286 zł od raty pierwotnego kredytu. Przez cały okres spłaty dałoby to oszczędności na odsetkach w wysokości 85800 zł.
Do pełnej kalkulacji należałoby uwzględnić jeszcze koszty wyceny nieruchomości, zmian w księgach wieczystych, ewentualnych prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu itd., ale są one niewielkie w stosunku do oszczędności na odsetkach.

Porównanie bardzo dokładnie pokazuje, że warto rozpatrzeć refinansowanie kredytu. Oczywiście jest to tylko przykład. Dokładne kalkulację należy przeprowadzić korzystając z prawdziwych danych. Jeśli jesteś zainteresowany konkretnymi wyliczeniami dla Twojego kredytu, zapraszam do kontaktu.

Ważne aspekty przy wyboże kredytu refinansowego

Decydując się na refinansowanie kredytu musimy być świadomi, że “nie wszystko złoto co się świeci”. Dokładnie przeanalizujmy nową umowę,

  • Koszty: Sprawdź prowizje, opłaty i inne koszty związane z przeprowadzeniem refinansowania.
  • Oprocentowanie: Porównaj oferty różnych banków i wybierz najkorzystniejsze warunki.
  • Warunki umowy: Zwróć uwagę na okres spłaty, możliwość wcześniejszej spłaty oraz inne warunki umowy.

Kredyt refinansowy może być doskonałym narzędziem, aby poprawić swoją sytuację finansową poprzez zmniejszenie obciążenia miesięcznymi ratami kredytowymi lub uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty.

W wyborze i wyliczeniach opłacalności kredytu pomoże ci doradca kredytowy bądź ekspert kredytowy. Jeśli zastanawiasz się czy możesz płacić mniej za swój kredyt, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci określić, czy jest szansa abyś za swój kredyt płacił mniej.

Uwaga

Decyzję o refinansowaniu podejmuj ostrożnie. W celu przeprowadzenia analizy opłacalności zapraszam do kontaktu.