,

Czym się kierować szukając kredytu?

 

 

 

 

 

W życiu niejednego z nas przychodzi taka chwila, że brakuje nam gotówki, bądź potrzebujemy czegoś, na co w danej chwili nie posiadamy wystarczających środków. Jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu. Jeśli się na niego zdecydowałeś, powinieneś zwrócić uwagę na wiele zapisów, aby nie wpaść w pułapkę.  Poniżej znajdziesz krótką listę zasad, którymi warto się kierować.

Odpowiednia kwota kredytu

Banki chętnie udzielą Ci jak największej kwoty, wyrabiając swoje plany sprzedażowe. Nie ulegaj ich namową, nawet jeśli wyliczona zdolność kredytowa jest z dużym zapasem. Przemyśl każdą decyzje. Zastanów się dwa razy, czy aby na pewno potrzebujesz tego kredytu i akceptujesz jego koszty. Rozważ odpowiednią kwotę kredytu. To powinna być kwota, która wystarczy Ci na zaspokojenie konkretnej potrzeby.

Nie bierz większego kredytu, niż faktycznie potrzebujesz.

Łatwo wpaść w pułapkę zadłużeń, ale dużo gorzej się z niej wydostać.

Kryteria wyboru

Zastanów się i spisz najważniejsze kryteria, którymi będziesz się kierował przy wyborze. Pomyśl co to będzie? konkretny bank, minimum formalności, nieobowiązkowe ubezpieczenia, możliwość i koszty spłaty kredytu przed terminem, niska prowizja, niska marża, szybka decyzja itp.

Kieruj się tymi zasadami, szukając oferty dla siebie. Porównaj ich kilka, nawet kilkanaście.  Dokładnie przeanalizuj. Dzięki znajomości dostępnych wariantów na rynku, możesz ponegocjować cenę z bankiem argumentując otrzymanie lepszej propozycji w innym banku.

Koszty kredytu

Poznaj koszty kredytu, zarówno te jednorazowe i ponoszone okresowo. Do jednorazowych zaliczamy prowizje, opłaty przygotowawcze i ubezpieczenia pobierane z góry za okres składkowy. Ważne są także opłaty, które uiszczamy okresowo np. opłata za prowadzenie rachunku, rzadziej składki ubezpieczeniowe pobierane miesięcznie, opłaty roczna za korzystanie z kart debetowych lub kredytowych.

Bardzo istotne jest dla porównania ofert RRSO (roczna rzeczywista stopa procentowa) i całkowite koszty kredytu. Dzięki nim wiemy, ile oddamy bankowi za pożyczony kapitał.

Sugerowanie się jedynie wysokością miesięcznej raty jest błędem. Często banki obniżają koszt prowizji lub oprocentowania, ale wymagają korzystania z tzw. cross-sellu w formie drogich ubezpieczeń, korzystania aktywnie z kart kredytowych i innych produktów.

Reklamowe „najlepsze pożyczki”

Nie ulegaj reklamie w TV! W reklamach zawsze jest wszystko najlepsze i najtańsze,  jednak pozory mylą.

Zawsze czytaj regulamin przyznania pożyczki/kredytu i TOiP, bowiem tam zazwyczaj czyhają dodatkowe koszty i warunki

np. wpływy wynagrodzenia na konto, korzystanie z dodatkowych ubezpieczeń, kart kredytowych i inne. Ich niespełnienie może podwyższyć wysokość oprocentowania w trakcie spłaty.

Wybór banku

Korzystaj wyłącznie z usług zaufanych instytucji (myślę tutaj o bankach podlegających nadzorowi KNF, ale także o sprawdzonych pośrednikach kredytowych).

Unikaj pożyczek pozabankowych.

Nie są one pozytywnie odbierane przez banki przy ocenie kredytowej, a ich koszty są bardzo wysokie.  Jeśli decydujesz się na kredyt długoterminowy np. na zakup mieszkania, zwróć uwagę także na lokalizację banku, dostęp do bankomatów, bankowości internetowej i jakość jego usług. Odpowiedni wybór z pewnością ułatwi Ci kontakt i codzienne użytkowanie.

Umowa kredytowa

Przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytaj wraz z wszystkimi załącznikami. W banku często nie ma na to czasu, dlatego poproś o wzór umowy i załączników na maila, abyś na spokojnie mógł się z nią zapoznać w domu i zwrócić uwagę na informacje, o których być może nie wspomniano przy omawianiu oferty.

Musisz być pewny, że dany kredyt spełnia Twoje oczekiwania.

Jeśli jakiś zapisów w umowie  nie rozumiesz, to nie podpisuj.

Poproś o wyjaśnienie pracownika banku lub doradcy kredytowego.

Czeka Cię wycieczka do wielu banków i wnikliwa analiza ofert. Możesz przejść przez ten proces sam lub skorzystać z porad specjalisty w tej dziedzinie. Bez względu jaką drogę wybierzesz, bądź ostrożny i podejmuj samodzielnie decyzje, najlepsze dla siebie.