Czym się kierować szukając kredytu

Czym się kierować szukając kredytu

W życiu niejedneCzym się kierować szukając kredytugo z nas przychodzi taka chwila, że brakuje nam gotówki, bądź potrzebujemy czegoś, na co w danej chwili nie posiadamy wystarczających środków. Naturalną odpowiedzią jest wtedy wzięcie pożyczki w banku. Który bank wybrać? Z której oferty skorzystać? Czeka nas więc wycieczka do wielu oddziałów banków bądź skorzystanie z wiedzy specjalisty w tej dziedzinie czyli doradcy kredytowego. Jeśli korzystamy z doradcy, powinien on dokładnie wytłumaczyć wszystkie zawiłości umowy. Jeśli jednak zdecydowałeś, że sam chcesz przejść przez ten proces, musisz zwrócić uwagę na wiele zapisów, aby nie wpaść w pułapkę. Tak więc czym się kierować szukając kredytu?

Czym się kierować szukając kredytu?

Dobre pytanie. Przygotowałam krótką listę takich zasad.

Zasady którymi powinieneś się kierować szukając kredytu:

  1. Przed podpisaniem czegokolwiek dokładnie przeczytaj umowę. Jeśli jej nie rozumiesz, to nie podpisuj. Musisz być pewny że to na co się decydujesz spełnia twoje oczekiwania. Jeśli nie rozumiesz umowy, poproś o to kogoś – niezależny doradca kredytowy jest tutaj bardzo odpowiednią osobą.
  2. Przemyśl każdą decyzje. Zastanów się dwa razy czy aby na pewno potrzebujesz ten kredyt i akceptujesz jego koszty. Zastanów się nad kwotą kredytu. To powinna być kwota, która wystarczy Ci na zaspokojenie tej potrzeby. Nie bierz większego kredytu niż faktycznie potrzebujesz.
  3. Zastanów się i spisz najważniejsze kryteria którymi będziesz się kierował przy wyborze. Pomyśl co to będzie?: konkretny bank, minimum formalności, nieobowiązkowe ubezpieczenia, możliwość i koszty spłaty kredytu przed terminem, niska prowizja, niska marża, szybka decyzja itd. Kieruj się tymi zasadami szukając oferty dla siebie. Porównaj pod tym względem znalezione oferty i dokonaj świadomego wyboru.
  4. Poznaj koszty kredytu. Ważne pojęcia to RRSO (roczna rzeczywista stopa procentowa) i całkowite koszty kredytu (co się na nie składa opiszę w innym artykule). Sugerowanie się jedynie wysokością miesięcznej raty jest błędem. Porównuj całkowite koszty kredytu.
  5. Nie ulegaj reklamie w TV! Zawsze czytaj regulamin danego produktu, zapoznaj się także z TOiP (taryfami opłat i prowizji)
  6. Korzystaj z usług zaufanych instytucji (myślę tutaj o zaufanych doradcach i bankach). Unikaj pożyczek pozabankowych. Nie są one widziane dobrze w ocenie kredytowej.

 

1 Comment so far

MonikaPosted on  7:27 pm - Wrz 5, 2016

Bardzo trafna lista. Mimo, że nie korzystałam z Pani usług lubię Pani artykuły o kredytach