Jak uzyskać raport z BIK

Jak uzyskać raport z BIK

BIKBIK jest jedną z instytucji, która przechowuje informacje o naszej historii kredytowej.  Banki korzystają z tych informacji w procesie przyznawania kredytu, dlatego warto poznać swój raport przed złożeniem wniosku. Zobacz jak otrzymać raport z BIK za darmo.

Jest kilka sposobów uzyskania raportu z BIK. Dla osób z Warszawy i okolic najlepszym sposobem będzie  udanie się do Biura Obsługi Klienta. W tym wypadku raport jest generowany nawet jeszcze w tym samym dniu.

Dla pozostałych osób zalecamy skorzystanie ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (BIK S.A.). Raz na pół roku można uzyskać darmowy raport – jest to tzw. “Informacja Ustawowa”. Udostępniany jest on na podstawie  art. 33 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997.

Aby otrzymać darmowy raport z BIK::

 1. Wejdź na stronę rejestracji użytkownika i  podaj swój adres e-mail, przepisz kod z obrazka oraz przeczytaj i zaakceptuj regulamin. Możesz także wyrazić zgodę na przesyłanie informacji handlowych oraz przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych.
 2. Kliknij w “Zarejestruj się”. Wyświetlony zostanie komunikat, iż na Twój adres mailowy wysłano link aktywacyjny.
 3. Otwórz swoją skrzynkę mailową i odszukaj wiadomość zatytułowaną “Aktywacja konta w portalu BIK”. Jeśli nie widzisz takiej wiadomości, sprawdź w katalogu SPAM.
 4. Kliknij w wyświetlony link i przejdź do portalu BIK gdzie ustawisz hasło do swojego konta.  Kliknij w “Zatwierdź”.ustawianie hasla w BIK
 5. Po poprawnym ustawieniu hasła możemy przejść do wyboru odpowiedniego dla nas pakietu. Kliknij w “Kontynuuj”
 6. Wybierz jedno z opisanych kont. Wybór konta premium łączy się z wyświetloną opłatą. My skorzystaliśmy z konta podstawowego.oferta BIK
 7. Niezbędne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Dostępne są trzy opcje:
  1. Skan lub zdjęcie dowodu osobistego
  2. Kwalifikowany podpis elektroniczny
  3. List polecony z potwierdzeniem odbioru
 8. Ze względu na małą popularność kwalifikowanego podpisu elektronicznego skorzystamy z opcji pierwszej. Niezbędne będzie sfotografowanie dowodu lub wykonanie jego skanu. potwierdzenie skanem dowodu
 9. Wypełnij formularz podając swoje dane osobowe oraz adres zameldowania. Przepisz kod z obrazka i kliknij “Dalej”
 10. Na kolejnej stronie podaj nr swojego dowodu osobistego, PESEL, datę urodzenia oraz numer telefonu kontaktowego (na który przyjdzie SMS z numerem aktywacyjnym).
 11. Na kolejnej stronie załącz zdjęcie lub skan pierwszej i drugiej strony dowodu osobistego oraz podaj numer konta bankowego. Zdjęcia musza być czytelne oraz (w sumie) mniejsze niż 5 MB.
 12. Na następnej stronie zobaczysz podsumowanie swojego wniosku o weryfikację użytkownika. Sprawdź jeszcze raz poprawność danych i w przypadku zauważenia jakiś problemów cofnij się do odpowiedniej strony formularza. Jeśli wszystkie dane będą poprawne kliknij w “Wyślij”
 13. Przejdziesz teraz do wykonania przelewu identyfikacyjnego ze swojego konta bankowego. Do tego kroku jest kilka wytycznych:
  1. Przelew musi być wykonany z konta, którego numer podałeś na stronie.
  2. Jesteś jedynym właścicielem tego konta
  3. Nie może to być konto firmowe
 14. Z podanej listy wybierz logo swojego banku bądź “Mam konto w innym banku”. Postępuj wg wskazówek na ekranie.
 15. Po wykonaniu przelewu identyfikacyjnego powinieneś zobaczyć poniższą informacje.
  Pozostaje tylko poczekać na SMS-a z kodem weryfikacyjnym. Ten etap trwa nawet do 24 godzin. W Naszym przypadku SMS z kodem aktywacyjnym przyszedł po 20 minutachpotwierdzenie wykonania przelewu
 16. Po otrzymaniu kodu SMS-em przechodzimy na stronę logowania i podajemy dane ustawione podczas rejestracji.
  potwiedzenie SMS
 17. W wyświetlonym oknie wpisujemy kod aktywacyjny przesłany SMS-em. Potwierdzamy poprzez kliknięcie w “Wyślij”. Od tego momentu nasze konto będzie zweryfikowane.
 18. Aby uzyskać raport z “informacją ustawową” wybieramy odpowiednią funkcję z menu po lewej stronie.informacja ustawowa
 19. Zgłaszamy prośbę o wygenerowanie raportu. Pojawi się informacja o przewidywanej dacie wygenerowania raportu z BIK. W naszym przypadku było to 3 tygodnie. Jeśli nie chcemy tak długo czekać pozostaje udanie się do BOK lub skorzystanie z opcji płatnych.generuj raport z BIK

To już koniec instrukcji. Za niedługo powinieneś otrzymać informację że twój raport z BIK jest gotowy do pobrania. Teraz pozostaje jego analiza ale o tym napiszę w innym artykule.